برش ورق فومیزه و بهترین ابزارها برای برش آن

برش ورق فومیزه و بهترین ابزارها برای برش آن

ورق فومیزه کاربردهای زیادی دارد و برش ورق فومیزه باعث می‌شود تا کارایی زیادی داشته باشد. ورق فومیزه پی وی سی یک ماده با کیفیت است که دارای مواد شیمیایی است. یکی از موارد پر کاربرد این ورق در صنایع ساختمانی و دکوراسیون است. برش این ورق بسیار راحت است و می‌توان آن را اره کرد. یا اینکه می‌توان آن را برش داد و یا سوراخ کرد. برای هر کدام از این موارد بستگی دارد که بخواهید در چه کاری استفاده کنید. هر کدام از این موارد کاربردهای زیادی دارد. ورق فومیزه در برابر انتشار آتش بسیار مقاوم است. همچنین در برابر ضربه و رطوبت مقاومت بالایی دارد.امروزه این نوع ورق‌ها به دلیل اینکه به محیط زیست هیچ آسیبی وارد نمی‌کنند یک جایگزین عالی بریا موادی مانند MDF می‌باشند. مواد موجود در ورق PVC در برابر اشعه ماوراء بنفش و اشعه UV مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل چنانچه می‌خواهید این ورق‌ها را در محیط بیرون نگهداری کنید تا 40 سال بدون آسیب باقی می‌مانند.

از جمله موارد کاربرد این نوع ورق در کابینت، روشویی، تابلو و… است. به دلیل وزن سبکی که دارند در ساخت و نصب غرفه‌های نمایشگاهی، ویترین‌ها و تجهیزات کاربرد دارند. این ماده را می‌توان به راحتی با ابزارهای مختلفی نظیر اره برقی یا اره مویی،تیغه دندانه‌ریز و یا حتی چاقوی معمولی استیل برش و شکل داد. در ادامه این مطلب از پتروفوم به معرفی بهترین ابزارها برای برش این ورق می‌پردازیم.

بهترین ابزار برش ورق فومیزه پی وی سی کدام است؟

ورق‌های فومیزه قابلیت برش پذیری بالایی دارند. اما برش ورق فومیزه بسته به ضخامت ورق متفاوت است. برای مثال برای ورق‌های نازک‌تر نیازی به ابزار برقی ندارید. اما برای برش ورق‌های ضخیم حتما بایداز ابزار برقی استفاده کنید. از جمله مشکلاتی که در زمان برش این نوع ورق‌ها امکان پذیر است عبارت است از:

  1. تشکیل لبه‌های ناهموار
  2. ایجاد تراشه

در زیر به معرفی انواع ابزارها و تجهیزات و روش‌های برش این نوع ورق اشاره کرده‌ایم:

برش پذیری مناسب ورق PVC  با چاقوی کاربردی تیغه بلند

این نوع چاقو یکی از ابزارهای پر کاربرد برای برش ورق فومیزه است. این دستگاه توانایی فیزیکی بالایی دارد و برای سطوح با سختی بالا بسیار مناسب است. برای اینکه لبه‌های ناهموار ایجاد نشود حتما از یک تیغه صاف بدون دندانه یا با دندانه‌های ریز استفادهکنید. برای اینکه لغزش در زمان برش ایجاد نشود می‌توانید کمی فشار بر روی این نوع ورق‌ها ایجاد کنید. حتما برش را باید با زاویه 45 درجه انجام دهید. این دستگاه دارای مزایای زیر است:

  1. قابلیت تنظیم عمق برش
  2. تعویض راحت و آسان تیغه
  3. قابلیت استفاده برای ضخامت‌های متفاوت ورق‌ها
  4. هزینه کم و اقتصادی

برش ورق PVC با چاقوی داغ

زمانی که نتوان یک ورق را با چاقوی تیغه بلند برش داد با چاقوی داغ باید این کار را انجام دهیم. این چاقو قابلیت تنظیم برای ضخامت2های مختلف ورق دارد. همچنین نیروی بیشتری نسبت به چاقوی تیغه بلند دارد. از این دستگاه برای مصارف شخصی و یا صنعتی استفاده می‌شود. چراکه استفاده از این دستگاه بسیار راحت می‌باشد. اما یکی از مواردی که در زمان استفاده از آن باید توجه کنید این است که نیاز به منبع انرژی برق دارد. به همین دلیل این دستگاه می‌تواند محدودیت‌هایی را در زمان کار ایجاد کند.

چاقوی X-ACTO

چاقوی برش فوم X-Acto ابزاری کاربردی برای برش ورق فومیزه به طور سریع و دقیق است. با استفاده از این وسیله  می‌توان پارچه‌های ظریف، کاغذ، ورق‌های نازک پلاستیک و یا فلزی را برش داد. این چاقو به صورت ارگونومیک طراحی شده است. با وجود این طراحی برای برش سریع و دقیق بسیار کاربردی است.  کاتر X-Actoدر برش‌هایی با زاویه 45 و 90 درجه کاربردی است و می‌توان عمق تیغه‌ها را با توجه به نیاز برش، تنظیم کرد. از این چاقو برای برش ورق‌هایی با ضخامت کم مانند ورق فومیزه 3 میل و انجام کارهایی مانند ساخت ماکت و مدل سازی استفاده می‌شود.

برش ورق فومیزه با سیم برش داغ

با استفاده از سیم برش داغ می‌توان در روش برش، تنوع ایجاد کرد. به همین دلیل با استفاده از این دستگاه و برش ورق‌ها می‌توان از ورق‌ها برای تولید مصنوعات و برش‌های پیچیده استفاده کرد. از طریق سیمی که به جریان برق وصل است، برش و ذوب ورق‌ها انجام می‌شود. استفاده از این دستگاه باعث سرعت و دقت بالا در برش می‌شود. سیم برش داغ هم قیمت مناسبی دارد و هم باعث سرعت و دقت بالا در زمان برش می‌شود. به همین دلیل می‌توان برش با کیفیتی را با این دستگاه انجام داد. اما استفاده از این دستگاه در مصارف صنعتی و ورق‌های بزرگ بسیار نامناسب است.

اره برش فوم

اره برش فوم یک ابزار دستی برای برش ورق فومیزه است. این ابزار برای برش ورق‌های ضخیم کاربرد دارد. یک اره برقی باید ساعت‌های زیادی به برش ورق بپردازد. چراکه حرکت سریع و پرقدرت تیغه‌های دندانه دار زمان می‌برد و باعث می‌شود که برش‌ها صاف باشد. اما این اره سرعت بسیار بالایی دارد. این اره قابلیت و توانایی استخراج گرد و غبار و تراشه را دارد. از این اره برای برش ورق‌های ضخیم و بزرگ استفاده می‌شود. اما از معایب این دستگاه می‌توان به قیمت بالای آن و تعویض سخت و دشوار تیغه‌ها اشاره کرد.حتما در زمان برش ورق از تیغه با حدود 32 دندانه استفاده کنید. تیغه‌هایی که دندانه‌های بیشتری دارند گرمای بیشتری را هم تولید می‌کنند. اما اگر از تیغه‌هایی با دندانه کم استفاده کنید باعث می‌شود که ورق‌ها دچار شکستگی شوند. اگر دسترسی به تیغه با 32 دندانه ندارید حتما از تیغه‌ای با این حدود دندانه استفاده کنید تا بهترین برش را داشته باشید.

برش ورق فومیزه با دستگاه دور کن

دستگاه دور کن MDFاز دستگاه‌های سنگین و پرکاربرد در صنایع چوبی است. اما این دستگاه تنها برای برش ام دی اف نیست و برای چوب و نئوپان هم کاربرد دارد. به دلیل اینکه محصولات ام دی اف بسیار قابل رشد هستند این دستگاه بریا برش کابینت MDF کارایی زیادی دارد. اما توجه داشته باشید که این دستگاه در برش انواع صفحات، زاویه مناسب به لبه‌ها و گونیا کردن آنها بسیار کاربردی است. برش محصولاتی مانند نئوپان، فومیزه و ام دی اف بدون دستگاه دور کن غیر ممکن است.

دستگاه پانل بر یا برش کات

یکی از دستگاه‌های پر کاربرد در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها برای برش دقیق و تعداد بالا دستگاه پانل بر یا برش کات است. این دستگاه شبیه دستگاه دور کن است. تنها تفاوت آن با دستگاه دور کن این است که دقت و سرعت آن بیشتر است. در صورتی که تعداد برش بالایی در روز ندارید اما دقت و سرعت دستگاه برایتان اهمیت دارد حتما از دستگاه پانل بر استفاده کنید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *