تیغ اره دیسکی برای برش ورق پی وی سی

تیغ اره دیسکی برای برش ورق پی وی سی

تیغ اره دیسکی در بسیاری از صنایع مثل صنعت چوب و کابینت سازی کاربرد دارد. کاربرد این نوع تیغه‌ها از ابزارهای پرتابل تا رومیزی و ماشین آلات بزرگ صنعتی و کارگاهی وسیع است. از فارسی برهای رومیزی و اره‌های گردبر یا رومیزی و دورکن‌ها یا لبه چسبان به عنوان تیغ اره استفاده می‌کنند. در ادامه این مطلب از وب سایت پتروفوم بیشتر با تیغ اره دیسکی و بهترین نوع آن برای برش ورق پی وی سی آشنا خواهید شد. تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

تیغ اره دیسکی چیست؟

این محصول انواع مختلفی دارد و برای برش چوب، MDF و ورق PVC فومیزه، بتن، سنگ، آجر، آسفالت، فولاد، کاشی و انواع سطوح جامد سخت کاربرد دارد. یکی از انواع این تیغه‌های معروف، تیغ اره دیسکی الماسه است. این نوع تیغ به شکل دیسک و دارای تیغه‌های تیز در حاشیه بیرونی است. با کمک این نوع تیغ اره دیسکی و به کمک سوراخی که در وسط آن قرار دارد می‌توان نیروهای ناشی از فشار هیدرولیکی و پنوماتیکی و یا موتور الکتریکی را به حرکت درآورد. به طور کلی تیغ اره بر اساس اندازه، ضخامت و نوع و تعداد تیغه‌ها برای برشکاری از متریال خاصی طراحی و تولید شده‌اند. هرچه تعداد دندانه‌های تیغه بیشتر باشد برش در زمان کمتری انجام می‌شود. در نتیجه ظرافت برش بهتر می‌شود. اما تیغه‌ای که دندانه‌ کمی دارد سرعت برش را کم می‌کند و ظرافت کار را بالا می‌برد.

معمولا قطر تیغ اره با توجه به بزرگی و کوچکی آن متفاوت سات. تیغه کوچکی که بین 4 تا 1/2 سانتی‌متر است، دارای قطری بین 1/0 تا 7/0 اینچ است. اما این نوع تیغه‌ها برای برش‌های کوچک مناسب هستند. تیغه‌هایی که بین 10 تا 12 اینچ هستند، برای برش و خرد کردن چوب و ام دب اف و فلزات نرم مناسب هستند. به این نوع تیغه‌ها، اره ساینده می‌گویند. تیغ اره‌هایی که قطر بزرگتری دارد برای برش بتن و فولاد کاربرد دارند. این نوع تیغ اره دیسکی با نام صفحه برش هم شناخته می‌شود. تیغه‌های 35 سانتی متری سیلیکون با تیغه‌های سایشی اکسید آلومینیوم ساخته شده‌اند.

معرفی تیغ اره دیسکی برای ورق فومیزه و ام دی اف

در زیر به توضیح تیغ اره مخصوص برش پی وی سی و ام دی اف پرداخته‌ایم:

تیغ اره دیسکی مخصوص برش ورق MDF

ورق‌های فومیزه خاصیت فیزیکی زیادی با ورق‌های ام دی اف دارند. چگالی و سختی روکش این دو نوع ورق شبیه هم است. به همین دلیل می‌توان از ابزار برای برش این ورق‌ها استفاده کرد. به دلیل اینکه این دو نوع ورق در یک یا دو طرف صفحه، روکش‌های متفاوتی دارند به تیغه‌هایی نیاز داریم که خط برش صافی داشته باشند و روکش را لب پر نکنند.صفحات MDF و فومیزه و لترون را می‌توان با تیغ اره دیسکی مخصوص چوب برش داد. اما این برش‌ها ظاهری  بد با روکش‌هایی لب پر ایجاد خواهند کرد. همچنین اگر از تیغه ام دی اف برای برش چوب استفاده شود برش به سختی انجام می‌شود. همچنین در راستای برش، چوب، سوخته می‌شود.

تیغ اره دیسکی ام دی اف و ملامینه باید دارای خط زن نباشد. چراکه با این نوع تیغ اره دیسکی، صفحات به راحتی برش داده می‌شوند و MDF ملامینه دچار شکستگی نمی‌شوند. تیغ اره دیکس ام دی اف در انواع صاف و کونیک وجود دارند. بیشتر تیغ‌های ام دی اف دارای نویزگیر و صداگیر و شیارهای خنک کننده هستند. همچنین این نوع تیغ اره دیسکی‌ها طول عمر بالایی دارند و کیفیت برش ورق را افزایش می‌دهند.

مشخصات بهترین تیغ اره دیسکی برای برش ورق ام دی اف

در زیر به معرفی بهترین تیغه‌ها برای برش ورق ام دی اف پرداخته‌ایم:

تیغه TCG

در تیغه‌های ام دی اف تعداد دندانه‌ها بیشتر از تیغ اره دیسکی برش صنعت چوب است. همچنین این نوع تیغه دارای شکل و ترتیب قرارگیری عاج یا الماس متفاوتی است. یکی از بهترین تیغه‌ها برای برش صفحات روکش دار مثل ام دی اف انواع TCG است. در این نوع تیغه‌ها به صورت یکی در میان از دو دندانه FTG و عاج های TRZ استفاده شده‌ است. در این نوع تیغه، الماسه TRZ که از دو طرف پخ شده و دو میکرون بالاتر از تیغه صاف (FTG) قرار دارد. خشن کاری اولیه توسط این نوع تیغ اره دیسکی انجام می‌شود. سپس خطی نازک بر روی روکش ایجاد می‌شود. تیغه FTG باربرداری نهایی و برش را انجام می‌دهد.

تیغ اره دیسکی Hi.ATB

تیغه‌های Hi.ATB برای برش صفحات دارای انواع روکش  کاربرد دارند. این نوع تیغ اره شبیه به ATB است اما زاویه شیب کنار آن 30 تا 40 درجه بیشتر است. از این تیغه‌ها برای برش ورق ام دی اف و کورین و روکش‌های طبیعی استفاده می‌شود. اما این نوع تیغه‌ها کیفیت تیغه‌های TCG را ندارد. همچنین این نوع تیغه‌ها طول عمر کمی دارند.

تیغ اره دیسکی برای برش ورق ام دی اف بهترین گزینه است. این نوع تیغ می‌تواند انواع صفحات مختلف با ضخامت‌های 2 تا 32 میلیمتر برش دهد. برش با این تیغه بدون لب پر شدن صفحات است.

تیغ اره مخصوص دستگاه پانل

برای تمیزی بیشتر می‌توان از تیغه خط زن برای برش ورق ام دی اف استفاده کرد. برای استفاده از دستگاه برش پانل بر باید از تیغ اره مصخوص دستگاه پانل استفاده کرد. این تیغه‌ها ضخامت بدنه و الماسه بیشتری دارند. زاویه قرارگیری سگمنت‌ها در این نوع تیغه بین 15 درجه و به صورت یک کونیک و یک پخ (TRF) است. تعداد دندانه‌ها در این مدل کمتر از تعداد تیغه‌های موجود در اره مخصوص MDF است.

بهترین تیغ اره دیسکی برای ورق فومیزه

تیغ اره دیسکی بهترین تیغ برای برش ورق فومیزه است. در زیر به معرفی بهترین تیغ‌های اره برای برش ورق فومیزه می‌پردازیم:

تیغ اره خط زن بهترین تیغ اره دیسکی مخصوص برش ورق پی وی سی

در بیشتر مواقع برای ماشین‌های اره دورکن و یا پانل بر از تیغ اره دیسکی استفاده می‌شود. این نوع تیغ‌ها، تیغ کوچک‌تری با سگمنت‌های مخروطی هستند. از این نوع تیغ اره  برای برش تمیز و بدون لب بریدگی یا شیار زدن بر روی قطعه استفاده می‌شود. تیغ اره خط زن دارای 2 نوع یک تکه و دو تکه است. تیغ اره خط زن یک تکه دارای 24 دندانه و نوع دو تکه آن دارای 12 دندانه است. اره خط زن یک تیغ اره کوچک است. این تیغ در جهت مخالف چرخش تیغ اره اصلی در دستگاه قرار می‌گیرد. زاویه قرارگیری سگمنت‌ها در این نوع تیغه 18 درجه و به صورت یک کونیک و یک پخ (TRF) است.

از این نوع تیغ اره برای افزایش کیفیت برش مصنوعات روکش دار مثل پی وی سی استفاده می‌شود. با خط برشی عمیق و با عمق کم این نوع تیغه‌ها باعث می‌شوند تا کیفیت لبه‌های برش خورده در دو طرف ورق پی وی سی افزایش یابند. ارتفاع خط زن و قطر تیغ اره  به نوع دستگاه بستگی دارد. معمولا با توجه به ضخامت متغیر دندانه‌ها از بالا به پایین، ضخامت شیار را می‌توان تنظیم کرد.همچنین اگر ارتفاع تیغ اره را بالا ببرید، مقدار دهانه تیغ اره بیشتر می‌شود. این مورد به دلیل این است که دهانه ذتیغ اره دیسکی به شکل کونیک و مخروطی است. در دستگاه‌های CNC از تیغ اره برای شیارزنی استفاده می‌شود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *