جلوگیری از تابدار شدن ورق فومیزه

جلوگیری از تابدار شدن ورق فومیزه

نداشتن خمیدگی و تابدار نبودن ورق فومیزه یکی از مهم‌ترین مواردی است که در حین خرید باید به آن توجه ویژه‌ای نمود. این ورق‌ها از پلیمر تولید شده‌اند. یکی از ویژگی‌های مهم پلیمرها را می‌توان پدیده خزش نام برد. این ورق‌ها باتوجه به ساختار مولکولی که دارند، با قرار گرفتن در معرض نیرویی ثابت، دچار تغییر شکل خواهند شد. ورق‌های تابدار قاعدتا به سختی در بازار به فروش میرسند. چراکه تاثیر ورق در سازه نهایی بسیار مهم می‌باشد.

در زمان خرید این ورق می‌توانید به صورت چشمی، استفاده از کولیس و یا ساعت شیطانکی متوجه تابدار بودن آن شوید.

دلایل اصلی تابدار شدن ورق‌ فومیزه

همانطور که در بالا بیان کردیم، پدیده خزش اصلی‌ترین دلیل برای تابدار شدن ورق فومیزه می‌باشد. اما اینکه چه عواملی باعث بروز این خزش می‌شوند را در ادامه برای شما عزیزان بیان نموده‌ایم؛

دما یکی از دلایل اصلی تابدار شدن فومیزه

با توجه به اینکه ورق‌ها در داخل کارگاه بر روی هم قرار می‌گیرند، باید به شدت به دما هوای محیط توجه نمایید. چراکه دمای بالا و گرمای محیط به شدت می‌تواند سبب تابدار شدن ورق‌‌ها شود.

کنترل نیروی وارد شده به ورق

توجه کنید که نیروی وارد شده بر روی ورق‌ها باید کنترل شوند. مثلا اگر بر روی ورق‌ها از وزنه‌های 2 و 4 کیلوگرمی استفاده شود، با گذشت یکسال میزان تاب ایجاد شده و تغییر شکل در ورقی که زیر وزنه 4 کیلوگریمی بوده است بسیار بیشتر خواهد بود. در محاسبه نیروی وارد شده بایستی ضخامت ورق را نیز مد نظر قرار دهید. هرچه ضخامت ورق کمتر، فشار وارد شده توسط وزنه بیشتر در نتیجه میزان تابدار شدن بیشتر خواهد بود.

مدیریت زمان داشته باشید

مدت زمان بیشتر، می‌تواند سبب افزایش میزان خم شدی شود. در نتیجه سعی کنید مدت زمان کمتری این ورق‌ها تحت فشار قرار گیرند.

مهم‌ترین نکات در حمل ورق‌ها

برای جلوگیری از تابدار شدن ورق‌ها الزاما باید حمل آنها را به درستی انجام داده و در مرحله حمل نیز نکات زیر را رعایت نمایید. هرپونه خطایی در این مرحله می‌تواند سبب تابدار شدن ورق شود؛

ورق‌های تکی را عمودی جابجا کنید

در صورت نیاز به جابجایی و حمل ورق‌ها به‌صورت تکی، الزاما باید آنها را به‌طور عمودی بگیرید. حتی می‌توانید حمل آنها را با استفاده از پالت‌ها انجام دهید. در صورتی که ورق‌ها را به‌صورت افقی حمل کنید، قسمت میانی ورق به سمت پایین کشیده خواهد شد و شکم می‌دهد. این خود یکی از دلایل تابدار شدن آنها خواهد بود.

از لیفتراک استفاده کنید

از تجهیزات مورد نیاز و بسیار کاربردی در حمل ورق‌ها می‌توان به پالت و لیفتراک اشاره نمود. توجه کنید که نباید روی پالت و یا لیفتراک نیز، ورق را به‌صورت عمودی قرار دهید.

انبار صحیح

به هیچ‌عنوان ورق‌ها را در محیطی با دمای بالا و در برابر حرارت قرار ندهید. تکیه دادن ورق‌ها به دیوار به صورت عمودی و افقی نیز کاری بسیار اشتباه است.

با رعایت تمامی نکات بالا، به‌راحتی قادر خواهید بود تا کیفیت ورق‌ها را به شدت افزایش دهید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *