حمل ورق فومیزه

حمل ورق فومیزه

حمل ورق فومیزه بسیار مهم است. زیرا اگر ورق‌های PVC به درستی جابجا و حمل نشوند تابیدگی و خم شدگی ورق‌ها را مشاهده خواهید کرد. در ادامه این مطلب از سایت پتروفوم با جابجایی و حمل ورق فومیزه به طور کامل آشنا خواهید شد. وجود تابیدگی و خم شدگی در ورق‌های فومیزه یک اتفاق کاملا معمولی است که در صورت استفاده از این ورق‌ها با آنها مواجه شده‌اید. پلی وینتل کلراید یا پی وی سی سومین ترموپلاستیک پرکاربرد است. این نوع ورق‌ها بعد از پلی اتیلن و پلی پروپیلن بسیار پرکاربرد هستند. ترموپلاستیک به پلیمرهایی گفته می‌شود که با افزایش دما بدون تغییر شیمیایی ذوب می‌شوند. این نوع پلیمرها را می‌توان به تعداد دفعات ذوب دوباره جامد کرد. این ویژگی خاصیت شکل پذیری عالی را به این ماده می‌دهد.

PVC از سال 1933 به تولید تجاری دست یافت. در حاضر این ورق یکی از ارزشمندترین محصولات پتروشیمی است. در سال‌های اخیر این ورق‌ها جایگزین بسیاری از مواد ساختمان سازی سنتی مثل چوب، سیمان و سفال شده‌اند. PVC در مقابل آب و هوا، زنگ‌زدگی، ساییدگی و ضربه مقاومت بسیار بالایی دارد. به همین دلیل برای ساخت بسیاری از محصولات از این ورق‌ها استفاده می‌شود. از آنجایی که این ورق بسیار اهمیت دارد پس باید حمل ورق فومیزه به شکل صحیحی انجام شود تا مشکلی برای این ورق‌ها پیش نیاید.

تابیدگی در ورق فومیزه پی‌وی‌سی

ترموپلاستیک‌ها در دمای بیش از اندازه، منعطف و شکل پذیر هستند. خزش را می‌توان تغییر شکل آهسته و پیوسته جامد تحت تنش ثابت با زمان که تنها در دماهای بالا رخ می‌دهد، تعریف کرد.به دلیل وجود پدیده خزش ایجاد تابیدگی در صورت قرار گرفتن شی سنگین به مدت طولانی بر روی آن قرار دارد.

به عنوان مثال میز پلاستیکی بزرگی را در نظر بگیرید که یک وزنه سنگین بر روی آن قرار دارد.  بعد از مدتی وسط میز خم می‌شود و بعد از برداشتن وزنه این تغییر شکل میز به حالت اولیه برمیگردد.

به همین دلیل در صورتی که به مدت طولانی بر روی ورق‌های فومیزه جسم سنگینی قرار داده شود، امکان تابیدگی ورق‌ها وجود دارد. گاهی نیز تابیدگی و خم شدن ورق‌های فومیزه در زمان تولید و حمل ورق فومیزه اتفاق می‌افتد. یکی از راه‌های جلوگیری از تابدار شدن ورق فومیزه این است که در زمان جابجایی و حمل ورق‌ها باید دقت زیادی به خرج داد. همچنین در صورتی که ورق باکیفیت و بدون تاب خریداری شود به طور کامل می‌توان از ایجاد تابیدگی در این محصول جلوگیری کرد.

نکات مهم حمل و انبارش صحیح ورق‌های فومیزه پی وی سی

برای اینکه حمل ورق فومیزه به طور صحیح انجام شود طبق دستورهای زیر این ورق‌ها را جابجا کنید:

حمل و جا به جایی و نگهداری ورق فومیزه

در صورت حمل ورق‌های تکی لازم است که افراد ورق‌ها را به شکل عمودی جابجا کنند. برای این کار با گرفتن بالا و پایین ورق‌ها به شکلی که ورق به صورت عمودی باشد یا با قرار دادن ورق‌ها بر روی پالت باید آنها را جابجا کرد. در صورتی که حمل ورق فومیزه به شکل افقی در حین حرکت باشد، قسمت میانی ورق به سمت پایین کشیده می‌شود و به اصطلاح ورق شکم می‌دهد. همچنین حمل تک نفره ورق فومیزه به دلیل عدم توانایی در کنترل کامل حرکات ورق ، روش اشتباهی است. باید از این روش دوری کرد.

استفاده از پالت و لیفتراک برای حمل ورق فومیزه

برای جابجایی دسته‌های ورق حتما از پالت و لیفتراک مناسب استفاده کنید. برای این کار ورق‌ها را بر روی پالت قرار دهید و پالت را به کمک لیفتراک جابجا کنید. از قرارگیری ورق‌ها بدون استفاده از پالت و قرارگیری آنها به شکل عمودی دوری کنید.

انبار و حمل صحیح ورق فومیزه پی وی سی

ورق‌های PVC فومیزه را در جایی که دور از حرارت مستقیم و دمای بالا است قرار دهید. همچنین از تکیه دادن طولانی مدت ورق‌ها چه به صورت عمودی و چه به صورت افقی به دیوار پرهیز کنید. از قرارگیری وزنه‌های سنگین مخصوصا به مدت طولانی بر روی ورق‌ها خودداری کنید. این کار باعث ایجاد فرورفتگی در سطح ورق‌ها می‌شود.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *