خم کاری ورق های PVC و آموزش آن

خم کاری ورق های PVC و آموزش آن

تولید کننده‌های کابینت برای افزایش فروش و تنوع محصولات خود از خم کاری ورق‌ها استفاده می‌کنند. با این کار کابینت‌ها در برابر رطوبت و سرویس‌های بعداشتی بسیار مقاوم هستند. روش‌های مختلفی برای تنوع محصولات و فروش آنها وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از شابلون‌ها برای استفاده از فرز، چسبیدن قطعات وگل‌های متنوع و…. نتیجه این تنوع محصولات بسیار زیبا و مشتری پسند است.  در این مقاله از پتروفوم به روش‌های خم کاری ورق‌ها و وسایل آن اشاره کرده‌ایم.

وسایل و تجهیزات مورد استفاده برای خم کاری ورق‌ها

برای خم کردن و زیباتر کردن کابینت‌ها از تجهیزات زیر استفاده می‌شود:

  1. کوره یا گرمخانه
  2. قالب
  3. شابلون و یا قالب برای دور گیری و trim قطعه خم کاری شده

آموزش خم کاری ورق‌های PVC

طبق مراحل زیر می‌توانید زیبایی و خم کردن محصولات کابینتی خود را انجام دهید:

کوره یا گرمخانه برای خم کاری ورق‌ها

کوره برقی یا گازی برای خم کردن ورقه‌ها الزامی است. اگر شرکت گاز دارد حتما از کوره‌های گازی استفاده کنید. چراکه کوره‌های گازی سریعتر به دمای مورد نظر می‌رسند. همچنین هزینه این نوع کوره بسیار به صرفه‌تر است. بر اساس اندازه و تعداد ورق‌ها می‌توان کوره مورد نظر را ساخت. کوره از دو قسمت بدنه و هیتر شکل گرفته است.

بدنه کوره برای خم کاری

بدنه از 3 قسمت زیر ساخته شده است:

  • شاسی و بدنه فلزی
  • عایق
  • بدنه چوبی

اندازه شاسی مکعب شکل و با پروفیل‌های آهنی است. بر اساس تعداد طبقه‌ها از نبشی آهنی ریل کشی استفاده می‌شود. بین هر طبقه حداقل ۲۵ سانتی متر فاصله است. پایین‌ترین طبقه روی المنت و هوای گرم قرار دارد. ورق آهنی شاسی به طور کامل بسته  و جوشکاری می‌شود و سپس بر روی کوره قرار می‌گیرد. اطراف این مکعب را با عایق گرمایی مثل پشم شیشه یا پتوی نسوز می‌پوشانند. سپس با ورقی چوبی به اندازه 16 میلیمتر کل بدنه مکعب را می‌پوشانند. از سطح روی کوره به عنوان میز کار استفاده می‌شود.

هیتر

کوره دارای دو نوع هیتر زیر استک

هیتر گازی

این نوع هیتر از  ترموستات، ترموکوپل، فیوز، کنداکتور، شیر برقی، مشعل و لوله های دودکش بخاری تشکیل شده است. ابتدا باید برق شرکت را مورد بررسی قرار دهید. برق شرکت بایدیک فیوز 3 فاز یا 1 فاز در مسیر برق کوره داشته باشد. سپس ترموکوپل را از یک سوراخ 5 میلی متری وارد کوره می‌کنیم. انتهای آن را با ترموستات می‌بندیم.سپس ترموستات به کنداکتور فرمان خود را ارسال می‌کند . کنداکتور به شیر برقی وصل می‌شود. گاز را قطع یا وصل می‌کنید و مغل روشن یا خاموش می‌شود. هر گاه دمای کوره از ترموستات کمتر باشد مشغل روشن می‌شود. در صورت زیاد بودن آن مشعل خاموش می‌شود.  دمای تنظیمی برای خم کاری ورق‌ها بر اساس تجربه به دست می‌آید. اما به طور کلی بین 110 تا 120 درجه سانتی گراد است.

حتما با فاصله ی ۳ سانتی متر از دهانه مشعل که بیرون بدنه کوره قرار دار یک زانوی آهنی بگذارید. این زانوی آهنی باید وارد بدنه کوره شود و لوله‌های دودکش بخاری را به صورت مارپیچی و کف بدنه کوره قرار دهید.

هیتر برقی  برای خم کاری ورق‌ها

این نوع هیتر از ترموستات، ترموکوپل، فیوز، کنداکتور و المنت تشکیل شده است. تمام مراحل این نوع هیتر همانند هیتر گازی است. با این تفاوت که کنداکتور به شیر برقی فرمان نمی‌دهد و المنت‌های کف بدنه کوره به صورت عمودی قرار دارند. یک کوره 3 متر مکعبی شکل حدود 10 عدد المنت 800 وات دارد که در 20 دقیقه زمان برای خمکاری به دمای مورد نظر می‌رسد.

سیم‌های برقی باید درون کاروهای عایق حرارتی باشند تا در کوره ذوب نشوند.

قالب برای خم کاری و زیبایی کابینت‌ها

قالب با جنس‌هایی نظیر چوب، آهن و pvc و…وجود دارند. اما ارزانترین آنها نوع چوب آن است. حتما در ساخت قالب از ورق‌های PVC با ضخامت 2 میلی‌متر استفاده کنید. برای مثال اگر 16 میلی متر است آن را به 18 میلیمتر تبدیل کنید.شابلون را هم با توجه به این موارد می‌توانید بسازید و به طور نر و ماده آماده کنید .

شابلون و یا قالب برای دورگیری و trim قطعه خم کاری شده

بعد از خارج کردن ورق از کوره قالب دور و ضلع مشخصی ندارد. برای ورق و زیبایی آن دورگیری بسیار مهم است. اول از همه یک ضلع صاف برای قالب به وجود بیاورید. سپس بر اساس شکل و نوع خم روش‌های مختلفی برای دور گیری وجود دارد. اما این روش‌ها خطاهایی دارند. باید سعی کنید خطاهای آنها را بشناسید. در بسیاری از مواقع می‌توانید از قالب خمکاری برای دورگیری هم استفاده کنید. برای این کار لبه قالب را را کشیده‌تر کنید و با فرز و اورفلز می‌توانید ضلع صاف و دقیقی به وجود آورید. اضلاع دیگر هم می‌توانید با اره دور کن ببرید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *