ساخت سکوبندی آزمایشگاه با ورق فومیزه پتروفوم

ساخت سکوبندی آزمایشگاه با ورق فومیزه پتروفوم

سکوبندی آزمایشگاهی، مجموعه‌ای از کابینت‌ها می‌باشد که وسایل آزمایشگاهی در آن قرار می‌گیرد. ورق فومیزه پتروفوم یکی از بهترین متریال برای ساخت انواع سکوبندی است. این وسایل عبارتند از: دستگاه‌ها، شیشه آلات، ملزومات و تجهیزات پزشکی. از جمله اجزای سکوبندی عبارتند از: کابینت‌های رومیزی، کابینت‌های دیواری، سینک و تاسیسات در زمان طراحی سکوبندی آزمایشگاهی باید تمام نکات ایمنی رعایت شود تا خطری برای کارکنان در هنگام کار در آزمایشگاه نداشته باشد. یکی از مراحل مختلف تجهیز آزمایشگاهی، میز بندی آزمایشگاهی است که در زیباسازی فضا بسیار تاثیرگذار است. برای اینکه کارکنان و پرسنل محیطی امن و راحت داشته باشند باید این میزها طراحی شوند. چراکه آرامش و ایمنی در محیط کار تاثیر زیادی در روند انجام کارها و افزایش بازدهی خواهد داشت. کابینت آزمایشگاهی در مراکز و سازمانهای متفاوتی کاربرد دارد. این مراکز عبارتند از:

 • صنایع داروسازی
 • موادغذایی
 • نفت، گاز و پتروشیمی
 • شیمیایی و پلیمری
 • خودرویی
 • آرایشی و بهداشتی
 • ژنتیک
 • دانشگاهی و تحقیقاتی
 • بیمارستانی
 • سایر صنایع

چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره سکوبندی آزمایشگاه داشته باشید با ما در ادامه این مطلب از پتروفوم همراه باشید.

سکوبندی مناسب و حداکثر بهره وری از فضای آزمایشگاه

قبل از تاسیس آزمایشگاه باید برنامه ریزی کاملی توسط متخصصان جهت قرارگیری تجهیزات آزمایشگاهی داشته باشید. کابینت آزمایشگاهی باید دقیقا متناسب با کاربرد آن آزمایشگاه باشد. کوچکترین نقص در طراحی سکوبندی یک آزمایشگاه سبب می‌شود تا تاخیر و اشباهات زیادی در آزمایشات صورت گیرد. بنابراین میزبندی و کابینت آزمایشگاه باید با بالاترین استانداردهای سکوبندی اجرا شود. سکوبندی شامل بخش‌هایی به عنوان سطح کار و یا نگهداری مواد و وسایل آزمایشگاهی است. در واقع این محصول، پایه راه‌اندازی یک آزمایشگاه است. استاندارد سکوبندی آزمایشگاه باید با استانداردهای ارنوگومی و ایمنی کار در آزمایشگاه هماهنگ باشد. همین امر سبب می‌شود تا محیط کار مناسبی برای کارمندان آن آزمایشگاه ایجاد شود. در نتیجه بازدهی بهینه فعالیت‌های کیفی آزمایشگاه بسیار بالا انجام می‌شود.

استاندارد سکوبندی آزمایشگاه

ساختار کلی سکوبندی به صورت زیر است:

یک طرفه (خطی یا U شکل) یا میزهای کناری آزمایشگاه

این سکوبندی بیشترین کاربرد را در بین اجزای مختلف سکوبندی دارد. این نوع اکثرا در قالب میزکار برای افراد، میز دستگاه‌های مختلف، محلی برای نگهداری مواد و تجهیزات آزمایشگاهی مختلف، کانال‌های تعبیه و دسترسی راحت‌تر به تاسیسات و جایگاه نصب میز شستشو و امثالی از این قبیل قابل استفاده است.

دوطرفه (دارای سکوی جزیره یا island) میز وسط آزمایشگاه یا سکوی جزیره ای

این سکوبندی با نام میز وسط آزمایشگاه یا سکوی جزیره‌ای از جهت‌های مختلفی شبیه به سکوبندی یکطرفه است. این سکو ها به عنوان میزکار برای کارمندان، میز دستگاه های مختلف و همچنین محلی برای نگهداری مواد مختلف کاربرد دارد. میزهای دوطرفه علاوه بر زیبایی بیشتر محیط آزمایشگاه به علت داشتن دسترسی از دو سمت،ایمنی و راحتی بسیاری را به افرادی که در آزمایشگاه حضور دارند ارائه می‌کند.

اما در هر دو  این موارد باید فاصله بین سکوها با استانداردهای آزمایشگاهی مطابقت داشته باشد. طبق این استانداردها فضای لازم بین کابینت‌ها در حالت عادی باید بیشتر از 60 سانتی متر باشد. همچنین فضای استاندارد در ورودی‌ها و خروجی‌ها و فضایی برای خروج اضطراری باید 90 سانتی متر تا 1 متر پهنا داشته باشد. با این کار امکان رفت و آمد پرسنل وجود دارد. هر اندازه که طراحی سکوبندی در آزمایشگاه‌ها اجرا شود بر اساس امنیت کاری پرسنل صورت می‌گیرد.

ویژگی‌های میزبندی و کابینت آزمایشگاه

تمامی سکوبندی‌های آزمایشگاهی با ورق فومیزه PVC ساخته می‌شوند. اولین و مهم‌ترین نکته در زمان طراحی این سکوها، ایجاد محیطی امن برای کارکنان با حداکثر بهره وری می‌باشد. در طراحی سکوبندی موارد زیر مهم است:

 1. ایمنی بالا
 2. کاربری آسان برای کارکنان
 3. امکان تمیز و ضدعفونی آسان آن (حداقل درز و شکاف روی سطح کار وجود داشته باشد و از متریال مناسب استفاده شود.)
 4. وجود اتصالات لازم به تاسیسات تخصصی مثل سیستم فیلتراسیون و خروجی هود های آزمایشگاهی و یا خروجی فاضلاب
 5. دسترسی راحت و آسان به زیرساخت‌های تاسیساتی و الکتریکی
 6. قابلیت تعمیر و جایگزینی اجزای آسیب دیده
 7. توانایی جابجایی و تغییر در چیدمان
 8. وجود ابعاد مناسب مطابق با استانداردها و الزامات آزمایشگاهی
 9. مقاومت بالا در برابر خوردگی و آسیب‌های فیزیکی و شیمیایی
 10. وجود طراحی مناسب
 11. رنگ بندی مناسب و دلنشین

اجزای اصلی سکوبندی در آزمایشگاه‌ها

کابینت و میزبندی آزمایشگاهی دارای اجزای زیر هستند:

کابینت‌ها و میزکار

کابینت‌ها با توجه به مدل چیدمان دارای کانالها (فضای توخالی) برای قرارگیری ترالی‌ها و دسترسی به تاسیسات می‌باشند. در برخی مواقع این کانالها، محلی برای نصب سینک شستشو و تاسیسات وابسته آن هستند. همچنین حفره‌هایی برای عبور سیم‌های وسایل الکترونیکی و یا لوله‌های آب و گاز بر روی سطح کار وجود دارند. کابینت‌های مورد استفاده در آزمایشگاه‌ها علاوه بر نگهداری اشیا و مواد مصرفی کاربردهای دیگری هم دارند. به عنوان مثال در برخی موارد جایگاه قرارگیری تاسیسات و سیم‌های الکتریکی یا کپسول‌های گازی هستند. این کابینت‌ها در دو مدل خطی و یا جزیره دار می‌توانند به تاسیسات لوله کشی و برق کشی مورد نیاز کاربران نیز مجهز باشند.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *