علت تابدار شدن ورق فومیزه

علت تابدار شدن ورق فومیزه
در این مطلب از سایت پتروفوم قصد داریم که علت تابدار شدن ورق فومیزه را بررسی کنیم. اگر به اطراف خود نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که بیشتر اشیا و ابزارهای ما از پلاستیک یا لاستیک ساخته شده‌اند. پلاستی‌ها و لاستیک‌ها دو عضوم مهم از پلیمرها هستند. پلیمرها دارای ویژگی‌هایی هستند که از مواد دیگر متمایز می‌شوند. یکی از این ویژگی­‌ها، خزش (Creep) می‌باشد.
اگر یک قطعه پلیمری در مدتی طولانی در معرض نیروی ثابتی قرار بگیرد به دلیل ساختار مولکولی که دارد تغییر شکل می‌دهد. به عنوان مثال یک میز پلاستیکی را در نظر بگیرید که یک وزنه در وسط آن قرار گرفته باشد. بعد از چند روز می‌بینید که میز خم شده است. حتی بعد از برداشتن وزنه میز به حالت قبل خود بر نمی‌گردد. به این حالت پدیده خزش می‌گویند. تمام پلاستیک‌ها این ویژگی را دارند ولی مقدار آن در پلیمرهای مختلف متفاوت است.
در ادامه این مطلب بیشتر با علت تابدار شدن ورق فومیزه آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

چرا ورق‌های فومیزه تاب دار می‌شوند؟

ورق‌ PVC فومیزه از پلیمری به نام وینیل کلراید یا پی وی سی تشکیل شده است. این نوع ورق‌ها جزو پلیمرهایی هستند که پدیده خزش در آنها ایجاد می‌شود. پس اگر ورق‌های فومیزه به مدتی طولانی در معرض یک نیروی مشخص باشند تغییر شکل دائمی در ورق‌ها ایجاد می‌شود. یکی از علت تابدار شدن ورق فومیزه وجود پدیده خزش در این نوع ورق است. عوامل مختلفی در ایجاد پدیده خزش در ورق‌های فومیزه وجود دارد که در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم:

دمای محیط یکی از علت تابدار شدن ورق فومیزه

اگر نیروی مشخصی بر روی ورق فومیزه وارد شده باشد و دمای محیط زیاد باشد همین امر باعث تابدار شدن ورق فومیزه می‌شود. برای جلوگیری از تابدار شدن ورق فومیزه باید دمای محیط در حد معمول باشد. اگر دمای محیط زیاد باشد با ورق‌های فومیزه در معرض گرمای زیاد باشند احتمال ایجاد تاب در این نوع ورق بسیار زیاد است.

مقدار نیروی وارد شده به ورق PVC

یکی  از علت تابدار شدن ورق فومیزه مقدار نیرویی است که به این ورق‌ها وارد می‌شود. تصور کنید بر روی دو ورق فومیزه وزنه‌های 2 کیلوگرم و 4 کیلوگرم وجود داشته باشد. بعد از مدت زمانی خواهید دید که مقدار تغییر شکل ورق با وزنه 4 کیلوگرم بیشتر است. بنابراین میزان نیرویی که به این ورق‌ها وارد می‌شود در میزان تابدار شدن ورق فومیزه تاثیرگذار است.

ضخامت قطعه یکی از موارد تاثیرگذار در تابدار شدن ورق فومیزه

دو ورق با ضخامت 16 و 12 میلی‌متر را تصور کنید. اگر بر روی هر دو ورق وزنه‌های سنگینی اعمال شود مقدار تغییر شکل و تاب در ورق 12 میلیمتر بیشتر از ورق 16 میلی‌متر است.بنابراین هر چه ضخامت ورق کمتر باشد بیشتر در معرض تابدار شدن قرار می‌گیرد.

مدت زمان اعمال نیرو یکی از علت تابدار شدن ورق فومیزه

افزایش زمان باعث افزایش مقدار تابدار شدن ورق و تغییر شکل آن می‌شود. فرض کنید که یک ورق به مدت 1 روز و ورقی دیگر به مدت 2 روز تحت نیروی ثابتی باشد. ورقی که دو روز تحت فشار نیرو بوده است بیشتر تغییر شکل می‌دهد و تابدار می‌شود.

حمل ورق فومیزه

حمل ورق فومیزه از علت تابدار شدن ورق فومیزه است. حتما باید این نوع ورق‌ها به صورت صحیح جابجا شوند. در غیر اینصوورت شاهد تابدار شدن ورق فومیزه خواهید بود.

شرکت پتروفوم تمامی این نکات را در نظر می‌گیرد و بهترین نوع ورق پی وی سی بدون تاب و تغییر شکل را به شما عزیزان ارائه می‌دهد. شما عزیزان می‌توانید این نوع ورق‌ها را از ما با بهترین کیفیت و بهترین قیمت خریداری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید و قیمت ورق پی وی سی با ما در تماس باشید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *