مصنوعات چوبی در ساختمان سازی و صنعت چه کاربردی دارند؟

مصنوعات چوبی در ساختمان سازی و صنعت چه کاربردی دارند؟

شاید شما هم در ارتباط با کاربرد مصنوعات چوبی در صنعت و ساختمان سازی تحقیق کرده باشید ویا چیزهایی در ارتباط با این موضوع شنیده باشید. مصنوعات چوبی اولین جایگزین برای چوب طبیعی هستند تا با این کار برای تولید بسیاری از سازه‌های چوبی نظیر کابینت آشپزخانه، ساخت مبلمان، قفسه کتاب، کمد و غیره کمتر درختان قطع شوند و به حفظ جنگل‌ها کمک بیشتری شود. در این مقاله پتروفوم قصد داریم با چند نمونه از مهم‌ترین کاربردهای این مصنوعات آشنا شویم.

ویژگی‌های مصنوعات چوبی

نئوپان در حقیقت ماده‌ای است که از خرده ضایعات چوب و ورق‌های چوب کارخانه‌ای تولید می‌شوند. این ورق‌ها با استفاده از چسب و رزین شیمیایی و تحت حرارت به تخته‌های بزرگ فشرده تبدیل و بعد از خشک شدن در ابعاد و اندازه‌های گوناگون برش داده می‌شوند. این مصنوعات چوبی با با محیط زیست بسیار سازگار هستند و در مقایسه با سایر مواد کمترین خطر را دارند. زیرا از مواد بازیافتنی تولید می‌شوند و قابل بازگشت به محیط هستند.

مورد دیگری که می‌توانیم در ارتباط با مصنوعات چوبی از جمله نئوپان مطرح کنیم قیمت مناسب آن در مقایسه با استفاده از چوب طبیعی می‌باشد. در نتیجه نئوپان بسیار مقرون به صرفه است. همچنین به دلیل چندکاره بودن و قابلیت استفاده برای ساخت مواد مختلف برای استفاده در صنعت و ساختمان سازی بسیار طرفدار دارد.

کاربردهای مختلف مصنوعات چوبی

با توجه ویژگی‌های ذکر شده در ادامه به چند نمونه از کاربردهای مهم و گسترده مصنوعات چوبی می‌پردازیم:

کفپوش

یکی از کاربرهای گسترده سازه‌های مصنوعی چوبی مثل نئوپان استفاده در ساخت کفپوش است. این مصنوعات در کف پوش‌های سازه‌های موقت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مصنوعات چوبی به دلیل مقاومت بالا در برابر خراش برای نصب در طیف زیاد و پوشش کف در مساحت‌های بزرگ بسیار مناسب است.

همچنین به دلیل اینه قابل روکش شدن با ورق‌های لمینت و ملامین دارند، زیبایی خاصی به محیط می‌بخشد. از ویژگی مثبت این چوب‌های مصنوعی به دلیل فعل و انفعالاتی که برای ساخت کفپوش‌ها و مصنوعات چوبی انجام می‌شود کاملا ضد آب هستند و از نفوذ حشرات موذی مثل موریانه جلوگیری می‌کند.

مصنوعات چوبی و سقف کاذب

همانطور که اشاره نئوپان یکی از کاربردی‌ترین مصنوعات چوبی است که برای سقف کاذب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر سقف کاذب در مکان‌های مختلفی به کار برده می‌شود که به منظور ویزژگی‌هایی همچون وزن کم، قیمت مناسب، قابلیت برش زدن و عایق صدا و حرارت نئوپان استفاده زیادی دارد.از جمله مکان‌هایی که این مصنوعات به دلیل ویژگی عایق بودن در آن استفاده می‌شوند عبارتند از:

  •  اتاق‌های مرکزی تهویه هوا
  •  سقف تالارو سالن‌ها
  •  مراکز کامپیوتری
  •  تئاترهای نمایش

استفاده در مبلمان‌ سازی و کابینت سازی‌

امروزه مصنوعات چوبی از جمله ام دی اف 3 میل پرینتی و MDF ملامینه در صنعت مبلمان سازی و کابینت سازی بسیار کاربرد دارند. چراکه این مصنوعات از از مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و حرارت برخوردار هستند و همچنین به دلیل قابلیت رنگ پذیری در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند به گونه‌ای که می‌تواند رضایت مشکل پسندترین افراد را جلب نمایند.

دیگر موارد کاربرد چوب‌های مصنوعی

  • مخزن ذخیره‌سازی کشو و کمد
  • ساخت جاکفشی
  • میز کامپیوتر
  • ساخت میز تلویزیون
  •  صفحه چرخ خیاطی

مصنوعات چوبی یک انتخاب مدرن و مینیمال

با آگاهی بخشی در ارتباط با استفاده از چوب‌های مصنوعی بجای چوب‌ها طبیعی نه تنها به حفظ محیط زیست و جلوگیری از جنگل‌زدایی کمک خواهد شد، بلکه در شرایط اقتصادی حال حاضر می‌توان با کمترین هزینه صاحب انواع سازه‌های چوبی در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت با کیفیت بالا شد.

وزن کم و قابلیت شکل‌پذیری این مصنوعات از ویژگی‌های منحصر به فرد انها می‌باشد که سازگاری بسیار خوبی با مدرن و مینیمال امروزی دارد. شما عزیزان می‌توانید بهترین و با کیفیت‌ترین انواع چوب‌های مصنوعی را برای کاربردهای مختلف از شرکت پتروفوم تهیه نمایید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *