نئوپان

نئوپان یکی از دستاوردهای محققین در زمینه تولید انواع چوب می‌باشد که از فشرده‌سازی ضایعات و تراشه‌های چوب در مخلوط با نوعی چسب طی چندین مرحله گرمادهی و فشرده شدن ساخته می‌شود. این ترکیب از انواع چوب مصنوعی است که بعد از سرد شدن مواد فشرده، سمباده کشیده و در ضخامت‌های مختلف برای کاربردهای گوناگون به بازار عرضه می‌شود. نئوپان در مقایسه با MDF و دیگر فرآورده‌های چوبی مقاومت کمتر و قیمت ارزان‌تری دارد.

نئوپان ملامینه چیست؟

نئوپان ملامینه در اصل ام دی اف خام پوشش داده شده با روکش ملامینه می‌باشد و در ابعاد مختلف غالبا 366 * 183 میلی‌متر و ضخامت 16 میلی‌متر تولید می‌شود. اعمال این روکش بر روی نئوپان نیازمند دستگاه‌ها و تکنولوژی‌ بسیار پیشرفته می‌باشد تا بتوان نئوپان ملامینه با کیفیت بالا تولید کرد. روش‌های مختلفی برای روکش‌کاری نئوپان با ورق ملامینه وجود دارد که از جمله پرکاربرد‌ترین این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرس طبقه‌ای باستیل کوتاه
  • روکش زنی پیوسته

مراحل ساخت نئوپان

مراحل ساخت این فرآورده چوبی مهندسی شده در ادامه با جزئیات معرفی شده است:

ابتدا برای جلوگیری از کند شدن تیغه‌های خردکن، گرده بینه‌ها پوست کنی می‌شوند. سپس چوب برای ساخت نئوپان به طول‌های مشخصی برش می‌خورد و وارد دستگاه خردکن می‌شوند.
پوشال‌های رنده شده و ضایعات مشابه نیز برای دستیابی به ابعاد مورد نیاز خرده چوب آسیاب می‌شوند. اغلب چوب‌های سطح و مغز تخته با روش‌های گوناگون تولید و در انبارهای مجزا نگهداری می‌شوند.

خرده چوب‌‌ها وارد دستگاه خشک کن می‌شوند تا رطوبت آنها به حدود 2.5 درصد برسد. با از بین رفتن رطوبت فرآیند چسبیدن آنها به یکدیگر در پرس داغ برای تشکیل نئوپان بهتر انجام می‌شود.

خرده چوب‌های خشک شده توسط رزین مصنوعی و مواد افزودنی مناسب دیگر همچون هاردنر، امولسیون موم یا پارافین مخلوط می‌شوند. اغلب خرده چوب‌ها سطح تخته نسبت به مغز آن میزان چسب بیشتری دریافت می‌کنند. در این مرحله از تولید نئوپان می‌توان مواد ضدقارچ یا ضدشعله نیز به خرده چوب‌ها بیافزایید. نوع چسب بکار برده شده نیز ویژگی‌هایی همچون مقاومت به رطوبت را تعیین می‌کنند.

کیک خرده چوب‌های چسب خورده در فرایند‌های سینی‌دار و بدون سینی تشکیل می‌شوند. با توجه به نوع تکنولوژی، کیک همسان چند لایه تشکیل می‌شود.

اغلب از فرآیند پیش پرس استفاده می‌شود. سپس تشک خرده چوب در فشار و درجه حرارت بالا، به ضخامت مشخصی معمولا در حدود 5 میلی‌متر بیشتر فشرده می‌شود. این مرحله تولید نئوپان ممکن است چند روز، یک روز یا پیوسته زمان‌بر باشد.

پس از اینکه پانل‌های نئوپان خنک شدند، دوربری شده و به ضخامت دلخواه سمباده زنی می‌شوند. به این ترتیب سطوح صاف‌تری در تخته‌ها ایجاد می‌شود و برای عرضه به بازار آماده است.

انواع‌ نئوپان بر اساس روکش

براساس روکش این محصول به دسته‌بندی زیر تقسیم می‌شود:

نئوپان خام بدون روکش
نئوپان با روکش ملامینه
نئوپان با روکش طبیعی

مزایای استفاده از نئوپان

قیمت ارزان‌تر
وزن سبک‌تر
قابلیت تزئین با ورق‌های ملامینه
جایگزین مناسب سایر مصنوعات چوبی

کاربرد نئوپان ملامینه

چوب در صنعت ساخت و ساز کاربرد فراوانی دارد. از جمله کاربردهای این چوب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کابینت سازی
کمد و قفسه
دکوراسیون داخلی ساختمان
درب‌های چوبی به جز درب ضد سرقت

خرید نئوپان ملامینه

بهترین انواع نئوپان را می‌توانید از شرکت پتروفوم تهیه فرمایید. ما قیمت این فرآورده با توجه به فاکتورهای زیادی تعیین می‌شود. چنانچه قصد استفاده از این چوب در ساخت دکوراسیون منزل دارید، می‌توانید با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.