کپک کابینت آشپزخانه و دلایل آن

کپک کابینت آشپزخانه و دلایل آن

کپک کابینت آشپزخانه یکی از بزرگترین مشکلات در فضای آشپزخانه است. این کپک‌ها علاوه بر بد کردن حال شما، صدمات بسیار زیادی را به بدنه کابینت نیز وارد می‌نمایند. شما نیز اگر با این مشکل سرکار دارید و یا قصد جلوگیری از آن را دارید با ما همراه باشید.

کیک کابینت آشپزخانه چیست؟

«کپک‌‌» (Mold / Mould)یک نوع قارچ است.این قارچ در رنگ‌های مختلفی از جمله؛ سبز، خاکستری و سیاه وجود دارد. کپک ها بخشی مهم از اکوسیستم هستند ولی حضور آنها در خانه می تواند مشکل ساز شود. رطوبت، تاریکی و وجود مواد غذایی محیطی مناسب برای رشد کیک را ایجاد می کند.کپک‌های موجود در آشپرخانه می‌توانند آسیب‌های بسیار جدی به دیوارها، اثاثیه و کابینت‌ها وارد کنند.

چوب نیز به دلیل طبیعی بودن از محیط های مستعد برای حضور کپک هاست. بنابراین چوب مشتقات آن مانند ام دی اف منبع غذایی مناسب برای کپک ها هستند. همانطور که می دانیم در آشپزخانه معمولا رطوبت و گرمای بسیاری وجود دارد واین به دلیل شست و شو پخت و پز می باشد. از این رو محیطی مناسب برای ایجاد و رشد کپک می باشد.

حضور کپک کابینت آشپزخانه در صفحات ام دی اف آشپزخانه نه تنها باعث تهدید سلامتی اعضاء خانواده است، بلکه در صورت ایجاد و نفوذ کپک به درون ورق mdf، باعث تغییر رنگ و شکل و ایجاد انحنا در آن می­شود.با خشک نگاه داشتن فضای آشپزخانه می‌توانید از ایجاد و رشد کپک‌ها جلوگیری کنید.  ولی این توصیه در برخی مکان­ های کشور که میزان رطوبت هوا زیاد است کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

چرا کابینت آشپزخانه کپک می‌زند؟!

کابینت‌های ام دی اف به صورت روکش دار تولید و به بازار ارائه می‌شوند. وظیفه این روکش‌ها  محافظت از بافت داخلی آن‌ها است. این روکش‌ها به مرور زمان و به دلایل مختلفی از بین خواهند رفت. در نتیجه ام دی اف در معرض مستقیم رطوبت و هوای آشپزخانه قرار می‌گیرد. واضح است که معمولا دمای آشپزخانه به صورت میانیگین از دمای کلی منزل بیشتر است. و وجود همین دو پارامتر فضایی مناسب را برای رشد انواع قارچ و کپک را فراهم می کند.

حتما بعد از ظرف شستن، کابینت‌ها را خشک کنید. چراکه ماندن خیسی قادر است تا سلامت روکش‌ها به خطر اندازد. در نتیجه فضا برای رشد کپک‌ها مناسب خواهد بود. همچنین وجود نم در دیوار پشتی می تواند دلیل خوبی برای رشد قارچ ها و کپک در دیواره ی پشتی و حتی داخل کابینت شود. پس بهتر است دائما صفحات و دیواره های دور از دسترس کابینت ها را مورد بررسی قرار دهید.

مانع کپک زدن کابینت شوید

همانطور که قبل تر اشاره کردیم  مهم ترین روشی که برای جلوگیری از ایجاد کپک در کابینت های ام دی اف وجود دارد. رطوبت زدایی و تمیز نگه داشتن محیط به خصوص در مکانهای تاریک و دور از دسترس کابینت به روش های مختلف است. بعد از هربار ظرف شستن باید بدنه و روی سطح کابینت‌ها را با یک دستمال خشک کنید.  همچین باید دائما از خشک بودن و وجود دیوار پوش حائل ما بین بدنه کابینت و دیوارهای پشتی اطمینان حاصل کنید. باید مراقب باشید که رطوبت از جایی دور از دید به بدنه کابینت سرایت نکند. از قرار دادن ظروف خیس قبل از خشک کردن و یا ظروف حاوی مایعات نظیر ترشی در داخل کابینت ها خود داری کنید. و یا از بسته بودن در و عدم وجود نشتی در آنها اطمینان حاصل کنید. همچنین بهتر است پس از شستشوی سبزی و میوه ها آنها را مستقیم روی کابینت قرار ندهید و حتما از ظرف و یا پارچه ای نم گیر برای اینکار استفاده کنید.

توجه داشته باشید به هیچ وجه میوه و سبزی جات کپک زده را در ارتباط مستقیم با کابینت قرار ندهید زیرا که به راحتی سرایت کرده و بدور از چشم شما و به سرعت رشد می کند و زیاد می شود.

همواره مراقب باشید که اشیا لب تیز و زبر با سطوح کابینت در تماس نباشد و پس ایجاد خش و و از بین رفتن حتی بخش کوچکی از روکش ام دی اف نسبت به تعمیر و بازسازی آن اقدام کنید.

از آنجایی که محیط مرطوب و گرم، محل مناسب برای رشدکپک می باشد هیچ گاه  تمیز کردن آشپزخانهرا از یاد نبرید. از تمیز کردن اجاق گاز شروع کرده و به نظافت یخچال برسید. کپک بیشتر در مکان‌هایی دور از چشم مثل پشت اجاق گاز و یخچال نیز رشد کرده و در نهایت به کابینت‌ها سرایت می کنند. هر از گاهی کابینت‌های زیر سینک را مورد بررسی قرار داده و وسایل درون آن را جابه جا کرده و تمیز کنید. اتصالات سینک را همواره چک کنید و به گوشه و کنار کابینت نگاه بیاندازید. این بخش ها در آشپزخانه، بهترین مکان برای رشد کپک به شمار می روند.

از بین بردن کپک کابینت آشپزخانه

آسان ترین روش جهت از بین بردن کپک کابینت mdf ، استفاده از اسپری های مخصوص کپک و یک دستمال تمیز است. این روش در کپک سطحی جوابگو است. اما گاها کپک ها با رشد در مناطق تاریک و بدون دید در کابینت رشد کرده و با رشد در دورن بافت ام دی اف گسترش  می یابند. ودر این صورت است که برای از بین بردن ان ها نمی توان تنها به اسپری و دستمال بسنده کرد.

برای متوجه شدن سطح واقعی نفوذ کپک کابینت باید پس از تمیز کزدن کامل سطح با استفاده از ابزار سطح کیک زده را فشار دهید اگر حس کردید که این سطح، نرم تر از بقیه سطوح است باید بدانید که کپک به بافت درونی کابینت نفوذ عمقی کرده است. حال برای ازبین بردن آنها بهتر اسا این مراحل را دنبال کنید.

مراحل زیر را انجام دهید :

قبل از شروع از ماسک و دستکش مخصوص استفاده کنید زیرا کپک ها از خود گاز های مضری متصاعد می کنند.

به کمک پنکه و یا سشوار با باد سرد  سطح کیک کابینت را کاملا خشک کنید. با استفاده یک سمباده قوی 100 و یا کاردک تیز سطح را تا جایی که کپک ها دیده می شوند به خوبی بسابید. در پایان با یک سمباده ترم تر 220 و یا بیشتر نقاط کپک زده را تراشیده  تا کاملا یکدست شود. حالا مایع سفید کننده مخصوص را با آب قاطی کنید(1به8) و روی قسمت های تراشیده شده بپاشید و بعد از چند دقیقه، با یک دستمال آن قسمت ها را کاملا پاک کنید. و تا خشک شدن محل صبر کنید. پس از خشک شدن ن دوباره با سمباده نرم220  قسمت های کپک زده را دوباره بسایید. واین کار را تا از بین رفتن کامل کپک ها ادامه دهید.

اما اگر میزان انتشار کپک زیاد باشد تمیز کردن و از استفاده از این روش  برای بین بردن ان مفید به فایده نمی باشد. و راهکار قطعی تنها تعویض  قسمت کپک زده از بدنه کابینت می باشد.

بهترین پیشنهاد

این روزها شاهد وجود ورق‌هایی در بازار هستیم که دارای خاصیت ضد آب می‌باشند. از نمونه این ورق‌ها می‌توان به ورق فومیزه اشاره نمود. این ورق با روکش ضد آب است و مقاومت بسیار بالایی در برابر آب دارد. به همین جهت به هیچ عنوان کپک نمی‌زند. در نتیجه برای افزایش دوام و ماندگاری کابینت‌ها لازم است تا از بهترین و مرغوب‌ترین ورق‌ها استفاده نمایید.

تجربیات خود از کپک کابینت، راه های موثر در ازبین بردن آن را با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *