کیفیت ورق فومیزه را چطور ارزیابی کنیم؟

کیفیت ورق فومیزه را چطور ارزیابی کنیم؟

روش‌های زیادی برای شناخت و خرید ورق فومیزه با کیفیت وجود دارد. چنانچه می‌خواهید از کیفیت ورق فومیزه اطلاع داشته باشید باید در ادامه این مطلب از پتروفوم با ما همراه باشید. مواد تشکیل دهنده ورق فومیزه عبارتند از: صفحات مقاوم، سبک و دوستدار طبیعت و مواد افزودنی ترمو پلاستیک. این صفحات با طبیعت و محیط سازگار هستند. تولید این ماده ترموپلاستیک از طریق عامل فوم‌زا و عامل کنترل کننده گران روی مذاب به این صفحات اضافه می‌شود. عامل‌های فوم‌زا تحت تاثیر حرارت، گاز دی اکسید کربن یا نیتروژن آزاد می‌شوند. همچنین عامل کنترل کننده گران روی مذاب برای کنترل ساختار فوم کاربردی است. گازی در بطن PVC آزاد می‌شود. این گاز باعث ایجاد حفره‌های ریزی می‌شود. اندازه این حفره‌ها را می‌توان با توجه به شرایط و به کارگیری مواد کمک فرآیند ، تنظیم کرد. خواص این محصول بستگی به تعداد، اندازه و توزیع اندازه و یکسانی این حباب‌ها (حفره‌ها) دارد. ورق فومیزه با توجه به نوع مواد تشکیل دهنده دارای ویژگی‌های خاصی می‌باشد. به دلیل ویژگی‌های خاص آن و کاربرد این ورق از آنها به طور چشمگیری استقبال شده و استفاده می‌شود. برخی از ویژگی‌های خوب آن عبارتند از: ساختار یکنواخت، سختی سطح مناسب، مقاوم در برابر آب و کاربرد فومیزه در روشویی، مقاومت در برابر حشرات و مواد شیمیایی، وجودخاصیت آنتی باکتریالی، ضد اشعه و… . در ادامه این مطلب از پتروفوم به ویژگی‌هایی که می‌توانید این ورق را به طور با کیفیت خرید کنید و خریدی امن داشته باشید به طور کامل پرداخته‌ایم.

ملاک تشخیص ورق فومیزه با کیفیت

در زیر به روش‌های تشخیص یک ورق خوب برای خرید می‌پردازیم:

عدم وجود تاب در ورق

حتما در زمان خرید این ورق به عدم وجود خمیدگی و تاب در آن توجه کنید. پلیمرها دارای ویژگی‌هایی ممتاز هستند که آنها را از مواد دیگر متفاوت می‌سازد. یکی از این ویژگی‌ها پدیده خزش (Creep) است. این پدیده به این معنی است که اگر یک قطعه پلیمری در زمان طولانی توسطنروی ثابتی درگیر شود، به دلیل ساختارمولکولی، تغییر شکل می‌دهد. چنانچه متوجه عدم وجودتاب در این ورق شدید می‌توانید از راه‌های جلوگیری از تابدار شدن ورق فومیزه استفاده کنید. این خمیدگی و تاب ممکن است در زمان ساخت و یا برش کاری آن به وجود آید. به طور کلی وجود تاب و خمیدگی در کیفیت ورق فومیزه تاثیر گذار است. تابدار بودن این ورق زمانی اهمیت دارد که بخواهید در کابینت آشپزخانه، روشویی و… استفاده کنید. چراکه به دلیل وجود تاب درب‌ها به یکدیگر چفت نمی‌شوند. با استفاده از کولیس و یا به صورت چشمی می‌توانید وجود و یا عدم وجود تاب در این ورق را متوجه شوید. برای این کار ورق را در دست بگیرید و نگاهی به مقطع آن بیندازید. در نتیجه متوجه وجود یا عدم وجود تابیدگی می‌شوید. چنانچه به صورت دقیق می‌خواهید این کار را انجام دهید می‌توانید از ساعت شیطانکی استفاده کنید.

حباب دار یا موک دار نبودن ورق از عوامل تاثیر گذار در کیفیت ورق فومیزه

حباب یا موک در ورق‌های بی کیفیت وجود دارد. به همین دلیل بسیار سبک هستند و دچار عدم توانایی نگهداری پیچ در ورق هستند. هرچه حباب‌های ورق زیاد باشد کیفیت آن کمتر است. بنابراین برش و خم کاری ورق فومیزه هم سخت‌تر است. حباب‌ها در زمان خنک کردن آن ایجاد می‌شوند. معمولا حباب‌ها در انتهای اتصالات یا در ورق‌های ضخیم وجود دارد. زمانی که سطح ورق خنک می‌شود قسمت مرکزی هنوز داغ است. قسمت مرکزی با خنک شدن انقباض پیدا می‌کند و بعد از چند ثانیه حباب‌هایی در مرکز ورق دیده می‌شود. میزان حبا‌ب‌ها و موک‌های ورق فومیزهبه صورت چشمی قابل تشخیص است. در ورق فومیزه با کیفیت میزان حباب‌ها یکسان و در اندازه‌های کوچک و متوازن است.

سطح صاف و صیقلی

این مورد یکی عوامل تاثیر گذار و مهم در کیفیت ورق فومیزه است. چنانچه سطح این ورق صاف و صیقلی و بدون زبری و فرو رفتگی باشد با چشم و کشیدن دست مشخص است. صافی این ورق علاوه بر زیبایی ظاهر، باعث می‌شود تا زمان پرداخت و سمباده و ساخت تولید این ورق کاهش یابد. هرچه سطح این ورق صاف‌تر و صیقلی‌تر باشد کیفیت ورق PVC بیشتر است.

سختی سطح ورق یکی از عوامل تاثیر گذار در کیفیت ورق فومیزه

در اغلب موارد مقاومت سطح این ورق‌ها در آزمایشگاه‌ها و واحدهای کنترل کیفیت با دستگاه سختی سنج بررسی می‌شود. اما در زمان خرید با ناخن و دست می‌توانید این مورد را تشخیص دهید. برای انجام این تست ناخن خود را بر روی سطح یا لایه بیرونی ورق فشار دهید. چنانچه بعد از فشار، ورق دچار فرو رفتگی شد نشان می‌دهد که کیفیت ورق خوب نیست. به طور کلی هر چقدر سختی سطح ورق بالا باشد از کیفیت بالایی برخورددار است. این سختی باعث می‌شود که ورق خش پذیر نباشد و پیچ به آسانی در آن هرز نشود. همچنین با افزایش سختی سطح ورق، رنگ پذیری آن بهتر است و رنگ کمتری را در زمان رنگ کاری جذب می‌کند. بنابراین از نظر اقتصادی هم خرید ورق با کیفیت به صرفه‌تر است. وجود دانسیته بالا در سختی سطح ورق تاثیر گذار است و باعث می‌شود تا ورق به خوبی برش داده شود. همچنین شکستگی و لب پر شدگی ورق کمتر می‌شود. چنانچه سختی سطح ورق بیشتر باشد، ماندگاری پیچ و پیچ‌خوری آن بهتر است.

پیچ خوری مناسب

چگالی تراکم ورق باعث می‌شود تا این ورق‌ها مقاومت بالایی در برابر پیچ خوری داشته باشند. به طور کلی پیچ‌خوری ورق نشان می‌دهد که میزان مقاومت ورق‌ها در نگهداری پیچ در مدت زمان چقدر است. این قابلیت بر اساس میزان وزن قابل تحمل حساب می‌شود. هرچه پیچ‌خوری ورق بیشتر باشد کیفیت ورق فومیزه بیشتر است. برای تست پسچ خوری می‌توانید با پیچ مخصوص این کار را انجام دهید. برای انجام این کار ابتدا با پیچ مخصوص بخش‌های مختلفی از ورق را پیچ کنید. اگر خروج پیچ از ورق به صورت عمودی سخت بود نشان‌دهنده‌ی کیفیت بالای ورق است. اما اگر به آسانی از ورق خارج شود یا حفره‌ای بیش از اندازه پیچ به وجود آمد نشان‌دهنده‌ی کیفیت پایین ورق است. با استفاده از دریل یا مته می‌توانید به سختی در ورق پی ببرید و از کیفیت آن مطمئن شوید. از دیگر نکات مهم در زمان خرید این ورق توجه به رنگ، برند و…. است. چنانچه می‌خواهید این ورق را از برندی معتبر مثل پتروفوم خریداری کنید می‌توانید با ما در ارتباط باشید. برای اطلاع از قیمت‌ها و مشاوره با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *